ПДФО та розмір податкової соціальної пільги в 2021 році

Головним податком, завдяки якому реалізується соціальна політика держави являється податок на доходи фізичних осіб.

З прийняттям Закону України від 29 серпня 2019 року за № 1072  «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» були запроваджені зміни до ПКУ.

Ще на стадії законопроекту було визначено, що даний Законопроект розроблений для забезпечення подальшої реалізації податкової реформи, одним із завдань якої є спрощення процедур заповнення та подання платниками податків до контролюючих органів звітності.

В більшості випадків база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування співпадає з базою нарахування податку на доходи фізичних осіб у вигляді заробітної плати та винагороди за виконання робіт за цивільно-правовими договорами.

Враховуючи вищевикладене, об’єднання звітності з єдиного внеску зі звітністю з  податку на доходи фізичних осіб дозволяє скоротити кількість звітів для платників податків – страхувальників (підприємств та самозайнятих осіб).

Запроваджені зміни передбачають, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включаються:

  • дохід у вигляді одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити заробіток у разі повної заборони сфери їхньої діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, що виплачується такому платнику податку за рахунок коштів держбюджету.
  • дохід, виплачений роботодавцем за рахунок коштів одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання з метою збереження робочих місць найманих працівників, що виплачується за рахунок коштів держбюджет;
  • суми недоїмки з єдиного внеску, а також суми пені та штрафів, нараховані на ці суми недоїмки, які списуються платникам єдиного внеску відповідно до пункту 9 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування ».

До перших двох позицій ми можемо віднести і отримані виплати відповідно до Закону України № 1071-ІХ, що набрав чинності з  10 грудня 2020 року.

Ще один з важливих Законів України був  прийнятий 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», яким було запроваджено ще декілька змін стосовно оподаткуванням податком на доходи фізичних осіб  операцій з відчуження нерухомості, а саме:

  • відповідно ст.172 ПКУ, оподаткується за ставкою 18 % дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року третього та наступних об’єктів нерухомості. Перший об’єкт на рік залишається за нульовою ставкою, другий – за ставкою 5 %;
  • звільняється від сплати 5 % ПДФО під час продажу об’єкт незавершеного будівництва за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки.

Доходи фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування будуть оподатковуватися за ставкою 18%.

Який розмір податкової соціальної пільги буде в 2021 році ?

З 1 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становитиме 2 270 грн, відповідно і розмір податкової соціальної пільги буде складати 1 135 грн, тобто 50% розміру прожиткового мінімуму, встановленого станом на 1 січня звітного року. Вже з  1 липня — 2379 гривень, з 1 грудня —                  2481 гривня.

Окремі категорій працівників, яким передбачено податкову соціальну пільгу, можуть розраховувати на, хоч і незначне, але підвищення  розміру соціальної пільги.

Відповідно ст. 169 ПКУ Податкова соціальна пільга  застосовується до доходу, що нарахований на користь платника податку протягом звітного податкового місяця у вигляді заробітної плати, якщо розмір  такого доходу не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Нагадуємо, що податкова соціальна пільга не може бути застосована до доходів інших, аніж заробітна плата.

І на останок хочеться зауважити, якщо ви являєтеся фізичною особою-підприємцем, але одночасно являєтеся найманим працівником, то податкова соціальна пільга може застосовуватися тільки до доходу у вигляді заробітної плати за місцем роботи.

Що ж стосується бази оподаткування для військового збору, то вона не зменшується.

Начальник Управління методології та роз’яснення податкового законодавства Леся Кашпур

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ