Який рецепт потрібен Україні, аби змінити тенденцію від падіння до зростання економіки?

  • 12.05.15 18:40

Саме на це питання намагалися відповісти учасники Гастролей вільного ринку, які вже вчетверте завітали до Києва. В рамках VIII щорічної міжнародної дискусії відбулася конференція «Як забезпечити зростання?», яка зібрала провідних експертів у галузі економіки, фінансів, податкового права, представників дипломатичних установ, науковців, громадських діячів, студентів, журналістів та інших зацікавлених осіб.

Починаючи з 2008 року ця міжнародна подія об’єднує економістів, провідних політиків та видатних лідерів бізнесу європейських країн для обговорення сучасних економічних проблем та можливих шляхів їх вирішення. З моменту заснування та до сьогодні Гастролі вільного ринку залучили сотні експертів з усього світу та зібрали сотні тисяч учасників.

Цьогорічні гастролі «Free Market Road Show» традиційно проводяться Австрійським економічним центром у співпраці з більш ніж 60 провідними науково-дослідними центрами та університетами по всій Європі. Серед міжнародних та місцевих партнерів Гастролей 2015 в Україні такі організації як Liberty Fund, Global Philanthropic Trust, European Students for Liberty, Ruefa and the F.A. v. Hayek Institutе, Інститут економіки та прогнозування НАН України, Центр комерційного права. Медіа партнерами конференції в Києві виступили Inter Media Group, Український кризовий медіа-центр, Національне інформаційне агентство «Укрінформ» та інформаційне агентство «Українські Новини». Тур було розпочато 13 квітня, а завершиться він 27 травня, охопивши 35 міст Європи та Кавказу.

У своєму вітальному слові Президент Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» Василь Матійчик наголосив, що Асоціація вже четвертий рік поспіль є партнером проведення Гастролей вільного ринку в нашій країні. Він звернув увагу учасників на актуальність та необхідність цього заходу. Це унікальна можливість зібрати коментарі експертів з різних країн, обмінятися думками та узагальнити отриманий досвід у рекомендаціях для проведення вдалих реформ в Україні.

Також учасників конференції привітала виконавчий директор Free Market Road Show Барбара Кольм та комерційний аташе Посольства Австрії в Україні Зігфрід Вайдліх, який зробив акцент на подальшому поглибленні партнерських відносин між Україною та Австрією.

Захід пройшов у вигляді двох дискусійних панелей: «Прорив чи занепад? Реформи в країні під час війни» та «Податкова лібералізація в умовах фіскальних обмежень». Впродовж конференції українські та іноземні експерти обговорювали шляхи реформування економіки України та можливі результати задекларованих урядом реформ, а також шукали шляхи подолання системної кризи.

Так, оглядач WallStreetJournal, США, Джон Фанд та почесний президент The Fraser Institute Майкл Волкер висловили думки щодо помилкового бачення багатьох українців відносно міжнародних кредитів та умов реформування. Кредити видаються саме на те, щоб провести необхідні реформи, завдяки яким відбудеться покращення в тій чи іншій сфері, а не навпаки. Категорично невірно вважати, що реформи проводяться, аби отримати наступний транш кредиту. До того ж невірним є виправдовуватися нестачею ресурсів, адже головний ресурс – це людський потенціал, креативність та прагнення до змін на краще.

Підтримуючи своїх колег, експерт громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», економіст CASE Ukraine Володимир Дубровський додав, що, насамперед, Україні необхідно реформувати податкову та регуляторну сфери. Такі реформи не потребують застосування додаткових ресурсів, проте їхнім результатом може стати вдале подолання корупції. Саме корупція є чи не найбільш негативним явищем, що гальмує розвиток національної економіки.

Народний депутат України, Голова Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк виокремив три пріоритетні напрямки, які, на його думку, здатні позитивно вплинути на економіку. По-перше, це антикорупційна реформа та реформування системи державного управління. Ці перетворення взаємопов’язані, адже неможливо подолати корупцію без кардинальних змін у структурі та функціонуванні урядових органів. По-друге, необхідно зменшити критичну залежність України від енергоресурсів. На сьогоднішній день українська енергетична ефективність в три рази менша за ефективність країн ЄС і аби її підвищити необхідно зацікавити потенційних інвесторів. І по-третє, це запровадження нової економічної політики в Україні, яка буде спрямована не на стримування інфляції та валютного курсу, а на зростання ВВП.

Заслужений професор економіки, історії та англійської мови з Університету Іллінойсу, США, Дейдра Макклоскі вбачає великий потенціал в українській економіці. На її думку, створення сприятливих умов для підприємництва може стати необхідних поштовхом для його повного розкриття.

В результаті обговорення панелістами були названі головні «вороги» реформування в Україні. До них віднесено корупцію, енергозалежність, боргові зобов’язання, відсутність діалогу з громадськістю тощо.

Учасники другої дискусійної панелі детально зупинилися на питанні податкової лібералізації. Завдання фіскальної консолідації зазвичай вирішуються шляхом зменшення бюджетних видатків. Тоді синхронне зменшення податкового навантаження дозволяє запустити процеси економічного пожвавлення, і відповідне зростання доходів компенсує втрати економіки. Проте Україна опинилася в ситуації, коли бюджетна консолідація загальмована імперативними видатками бюджету, серед яких – необхідність фінансування потреб оборони і неможливість суттєвого скорочення соціальних видатків через загальну тенденцію зубожіння населення. Саме через це часткове поліпшення становища у бюджетній сфері вимушено відбувається за рахунок збільшення податкових зборів.

Віце-президент АППУ, екс-міністр фінансів України Олександр Шлапак надав позитивну оцінку ходу реформи податкової системи в Україні. За його словами, не дивлячись на деякі негативні аспекти та помилки, позитивний прогрес у цій сфері вже незабаром призведе до гарних результатів. На превеликий жаль, такого прогресу немає в реформуванні податкових інститутів, які не виконують свої функції на належному рівні. А взаємовідносини між платниками податків та податківцями залишаються напруженими.

Засновник компанії Geopolitical Information Service Принц Майкл фон Ліхтенштейн, Генеральний директор John Chisholm Ventures, США, Джон Чісхолм, та Директор Austrian Economics Center Барбара Кольм у своїх промовах торкнулися вдалих прикладів податкових реформ та економічного розвитку Сполучених Штатів, Великої Британії, Гонконгу, Сінгапуру. Барбара Кольм вважає, що Україна, так само як і Сінгапур 50 років тому назад, має всі можливості досягнути свого економічного дива. На її думку, впровадження спеціальних економічних зон та спрощення податкової системи сприятиме сталому розвитку держави.

Науковий співробітник з питань політичної економії, Free Market Institute, США Адам Мартін у своїй промові торкнувся питання корупції та зазначив, що вирішення фінансової кризи в Україні шляхом постійних позик від міжнародних донорів матиме вкрай негативні наслідки для майбутніх поколінь.

Президент групи компаній «Слобожанська будівельна кераміка» Iгор Далічук розповів про реалії українського бізнесу. Під час свого виступу він виокремив деякі аспекти практичного ведення підприємництва, детально зупинившись на проблемах у регуляторній, інвестиційній, податковій та операційній сферах. За його словами, податкова реформа в Україні, перш за все, має стимулювати інвестиції, створивши привабливі умови ведення бізнесу.

В цілому учасники погодилися, що найголовнішими завданнями для України наразі є встановлення верховенства права, знищення корупції та максимальне спрощення податкової системи, ефективність якої буде досягатися завдяки прозорості та зрозумілості. Креативність у вирішенні питань, свобода кожного індивіда, взаємоповага та партнерські відносини суспільства, влади і бізнесу є запорукою сталого розвитку та подолання фінансово-економічної кризи.

Є питання?
Зв'яжіться з нашим фахівцем!
097 658-56-99